תיאום מס

במצב הכלכלי של היום שכיח למצוא אנשים אשר עובדים במספר עבודות במקביל על מנת לעשות השלמת הכנסה ולהתכלכל בכבוד. במקרים של עבודה במספר מקומות בו זמנית חשוב לעשות תיאום מס.

מה הוא תיאום מס?
כאשר ההכנסה של אדם מגיעה ממספר מקומות שונים, תיאום המס הוא שימנע את התשלום של מס עודף במהלך שנת המס.
הסיבה בגינה יש תשלום מס עודף הינה מכיוון שמקום העבודה המשני של האדם אינו יודע מה סך כל ההכנסות שלו ולכן מקום העבודה המשני מחויב לקחת את המס בהתאם למדרגת המס הגבוהה ביותר. רוב הפעמים האדם אינו מגיע לסכומים של מדרגת המס המרבית, כלומר המס הנלקח ממנו הינו גבוה מהמס שעליו לשלם בפועל. תיאום המס מונע דבר זה על ידי חישוב של הכנסותיו הכוללות של האדם.

למי מתאים תאום מס?
תאום מס מתאים בכמה מקרים:

  • כאשר אדם עובד בכמה מקומות עבודה במקביל.
  • כאשר אדם עבד במהלך אותה שנת מס בשני מקומות שונים
  • כאשר אדם פוטר באמצע שנת המס
  • כאשר אדם החל עבודה באמצע שנת המס
  • כאשר הסטטוס של האדם השתנה למשל: עולה חדש, משפחה חד הורית, נולד ילד, חייל משוחרר ועוד

כיצד מבצעים תיאום מס?
תיאום מס מבוצע מול פקיד השומה או באתר האינטרנט של רשות המיסים. יש להראות לפקיד השומה את תלושי המשכורת בכל מקומות העבודה ולקבל הנחיה בכתב המועברת למקום העבודה המשני לגבי ניכוי המס שעליו לקחת מהמשכורת של העובד.

אם תיאום המס לא נעשה במהלך השנה הרי שניתן לעשותו בסוף השנה ולקבל החזרי מס.
תיאום מס מצריך שמירה על תלושי המשכורת, מילוי טפסים כולל בירוקרטיה רבה ולעיתים סחבת. והיה ולא הגשתם את תיאום המס בזמן, או שנעשתה בו איזושהי טעות הרי שיש להגיש בקשה להחזרי מס, דבר הכולל גם הוא ניירת רבה ובו מוכרחים להיזהר שלא לעשות שגיאות בהכנסת הפרטים.

לכן, לעיתים, בייחוד כאשר נראה שההחזרים צריכים להיות משמעותיים כדאי לעשות תיאום מס והחזר מס באמצעות יועץ מס למשפחה אשר יודע כיצד להתמודד עם מקום העבודה, מס הכנסה והטפסים הרלוונטיים.