יועץ פסיכולוגי

מה זה בכלל יועץ פסיכולוגי ?

יועץ פסיכולוגי, ייעוץ פסיכולוגי וטיפול פסיכולוגי הינם צמדי המילים המוכרות המתארות את אותו הרעיון או המטרה. כדי להבין במה מדובר חשוב ללכת צעד אחורה ולהכיר את המושג הכללי או את התורה בשם פסיכולוגיה.

פסיכולוגיה
אחד התחומים המרתקים במדעי החברה הוא הפסיכולוגיה, מקור השם מרמז על תוכנו: פסיכה זאת המילה היוונית לנפש, לוגוס זאת המילה היוונית לתורה, יחד זה תורת הנפש. באקדמיה מדובר על תחום מחקרי העוסק בנפש, בתפיסה של האני ובכלל וכמובן בהתנהגות. הפסיכולוגיה מתחלקת לתתי התמחויות רבות ומגוונות כאשר המוכרות ביניהן הן: פסיכולוגיה חברתית, פסיכולוגיה כלכלית (שבה יש לנו נציג מכובד שזכה בפרס נובל – כהנמן), פסיכולוגיה התפתחותית, פסיכולוגיה קוגניטיבית, פסיכולוגיה של האישיות, פסיכופיזיקה, נוירופסיכולוגיה, פסיכולוגיה רפואית ועוד.
יועץ פסיכולוגי – לאיזה התמחות הם משתייכים?
האמת היא שיועצים פסיכולוגים או פסיכולוגים מתחלקים לפי תחומי העיסוק, לרוב יש קשר בין תחום העיסוק לתחום ההתמחות או הניסיון שנרכש, אולם לעיתים מוצאים יועץ פסיכולוגי ששולט, בקיא ופועל באופן רב-תחומי.
1.    יועץ פסיכולוגי חינוכי – מדובר באנשי מקצוע שמתמחים בתהליכים חינוכיים, רבים מהם פועלים בתוך מוסדות החינוך ומלווים את צוות המורים, ההורים והתלמידים.
2.    יועץ פסיכולוגי קליני – מדובר באנשי מקצוע שלרוב עוסקים בפתרון ומענה למטופלים הסובלים מבעיות נפשיות או הפרעות בהתנהגות.
3.    יועץ פסיכולוגי שיקומי – אנשי מקצוע שמתמחים בטיפול באנשים שעברו טראומה (לדוגמא במהלך השירות הצבאי, או כתוצאה מתאונת דרכים, אבדה של קרוב להם ועוד).
4.    יועץ פסיכולוגי ארגוני – אנשי מקצוע שפועלים במסגרת של ארגונים וחברות, הם עוסקים בדינמיקה הארגונית שמתרחשת בין החברים בארגון. מדובר בתחום שמאוד קשור לפסיכולוגיה החברתית. ההבדל התהומי בין תחום זה לבין תחום המחקר האקדמי הוא שיועץ פסיכולוגי ארגוני חייב לפעול מתוך הכרח ליישם את השינויים הדרושים ולא לחקור אותם. התחום הזה מוכר בזכות ההתעסקות במוטיבציה, ניהול ומנהיגות, גיוס ומיון, תהליכי הכשרה ועוד.

מי צריך יועץ פסיכולוגי ?
חשוב לציין שבחלק גדול מהמקרים לא מדובר בצורך מציל חיים, לרוב מדובר בתהליכים שמשפרים את אורח חייו של אדם, האושר הינו מטרה ברת השגה, לעיתים יש צורך בגורם חיצוני מקצועי, כמו יועץ פסיכולוגי שיסייע. נכון שכאשר מדובר בהפרעה נפשית, הפרעת התנהגות ודומיהם יש צורך בטיפול פסיכולוגי, לעיתים מדובר במחלה שמצריכה התערבות של פסיכיאטר. במאמר קצר זה אנו מתייחסים לשאלה באופן רחב יותר – זאת כיוון שחלק גדול מאוד מהציבור הולך ליועץ פסיכולוגי. חלק הולכים באופן קבוע, חלק הולכים למספר פגישות כדי לטפל במשהו נקודתי ויש מהם שממשיכים כיוון שהם לומדים שהייעוץ הפסיכולוגי מסייע להם להתמודד עם הקשיים של החיים.

כיצד אדע אם אני צריך/כה יועץ פסיכולוגי ?
1.    האם קיים סבל או כאב בחייך?
2.    האם אני מרגיש/ה לא מוערך/כת?
3.    האם אני מרגיש שהוריי רחוקים ממני?
4.    האם יש סוגיות עליהן אני חושב רבות ואין לי פתרון?
5.    האם אני סובל/ת ממצבי רוח בלתי מוסברים?
6.    האם הסביבה הקרובה לי מעירה לי על התנהגויות שלי?
חשוב להבין שהתשובה החיובית לשאלה כזאת או אחרת אל למספר שאלות, אינו מנת חלקך, הדבר נפוץ ומוכר ואל לך להתבייש. יועץ פסיכולוגי הוא האדם שיוכל יחד איתך לפעול לשינוי שישפר את חייך.

זה המקום להדגיש שיש סוגים אחרים של טיפולים להשתחררות מהסבל, טיפול במים ותנועה, טיפול באומנות, מדיטציה ושאר טיפולים אלטרנטיביים יותר ופחות. אולם האיכות והדינמיקה המיוחדת לטיפול אצל יועץ פסיכולוגי גבוה וטובה יותר.

מה קורה אצל היועץ הפסיכולוגי ?
כאשר מגיעים לטיפול אצל יועץ פסיכולוגי, מתקיימת פגישה בין שני אנשים, המטופל והיועץ הפסיכולוגי. המטרה שיש לטיפול היא מטרה משותפת והיא שהמטופל יצליח לשנות כך שבחייו יהיה יותר אושר. יועץ פסיכולוגי אינו חייב להיות אדם שחייו סוגים בשושנים אלא איש מקצוע שמבין את מערכות הנפש ואת האופנים בהם היא פועלת.

מה כדאי לי לעשות בכל הקשור ליועץ פסיכולוגי ?
אם הגעת בקריאתך עד כאן, נמליץ לך בחום, לקבוע פגישה עם יועץ פסיכולוגי כייעוץ אישי, לא מדובר בשום דבר מחייב, אין שום סיבה לחשוש או להתבייש, במידה ולא יהיה צורך לטיפול, יועץ פסיכולוגי יאשר זאת. במידה וכן יש צורך בטיפול, רק תרוויח/י מכך.

את שאר השאלות בקשר ליועץ פסיכולוגי ולייעוץ או טיפול פסיכולוגי נמליץ שתשאל את היועץ הפסיכולוגי שבחרת – הוא איש המקצוע.