יועץ תזונה

מתי צריך יועץ תזונה?
אנשים נוטים לחשוב שיועץ תזונה הוא איש מקצוע בו יש להתייעץ רק כאשר מעוניינים לרדת במשקל, אולם לא כך הדבר. כאשר נדברים על תזונה לא מדברים אך ורק על ירידה במשקל, אלא במכלול רחב של דברים בהם מתמחה יועץ תזונה.

במה מתמחה יועץ תזונה?
יועץ תזונה הוא איש מקצוע אשר מתמחה במגוון רחב של תחומים. המוכר שבהם הוא כמובן הידע המעמיק בערך הקלורי של כל מאכל. אולם, יועץ תזונה עושה הרבה יותר מכך. יועץ תזונה יודע מה תורם כל מאכל לגוף. יועץ תזונה מכיר את אבות וקבוצות המזון, את החשיבות של כל אחד מהם, את הכמות אותה עלינו לצרוך בכל יום מכל אחת מקבוצות המזון ודברים רבים נוספים.

יועץ תזונה גם יודע מה הם הנזקים שנגרמים כתוצאה ממחסור רב בכל אחד מרכיבים אלו. מסיבה זו יועץ תזונה מקצועי יכול להמליץ על תזונה נכונה לאנשים אשר סובלים ממחלות שונות. יות רמזה, לעיתים יוכל יועץ תזונה לזהות סיבה למחלות או מצבים מסוימים כגון נדודי שינה, עייפות, חולשה וכדומה ולהתאים תזונה אשר תפטור בעיות אלו.

יועצת תזונה והכרות עם מחלות
אנשים עם מחלות כרוניות יודעים שיועצת תזונה היא דבר שכיח בבתי חולים. תזונה נכונה היא המפתח להחלמה טובה יותר והקלה בסימפטומים של מחלות כרוניות. יות רמזה, תזונה לא נכונה מהווה סכנה אמיתית להחמרה של סימפטומים. מחלות כגון סוכרת, מחלות מעיים, מחלות כבד וכדומה דורשות מעקב צמוד על המזון אשר נכנס לפה דבר המצריך יועצת תזונה אשר תעקוב אחר מצב החולה ותשנה את התפריט במקרה הצורך.

יועצת תזונה ואיכות חיים
לעיתים קרובות תזונה לא נכונה מהווה גורם לעליה במשקל. במקרים כאלו לעיתים בדיקות דם ותפקודי הגוף הינם טובים ואף טובים מאוד. אולם, תזונה לא נכונה ועליה במשקל הינם תחומים המשפיעים גם על מצב חברתי, ביטחון עצמי וקבלה עצמית. אנשים בעלי משקל יתר יבקשו ייעוץ אישי עם יועצת תזונה במטרה לרדת במשקל מסיבות אסתטיות וחברתיות ולא בהכרח מסיבות בריאותיות.

במקרים כאלו חשוב לדבר גם על הגורמים לאכילה מוגזמת המביאה להשמנה. טיפול בתפריט התזונה בלבד יעזור רק אם לאדם אשר עובר את התהליך יהיה את כח הרצון לשנות את הרגלי האכילה שלו. מסיבה זו יועצת תזונה לעיתים קרובות מאזינה לא רק לתפריט המזון היומי אלא גם לרגשות והמצבים המביאים לאכילה מוגברת , מנסה לזהות אותם ולהתמודד עימם.

יועצי תזונה וטיפים שימושיים
תזונאית טובה יודעת לתת לא רק את התפריט היומי הנכון אלא גם טיפים להתמודדות עם פיתויים. אחד מהטיפים הטובים ביותר שיכולה לתת תזונאית הינו להיות מוכנים מראש ולהפוך את הסביבה לידידותיות. טיפים אלו יוצאים אל הפועל במספר מישורים.

חשוב מאוד שתמיד יהיה בבית אוכל בריא התואם את התפריט מוכן במקרר. כך גם כאשר מגיעים רעבים לא “טורפים” כל מה שיש אלא אוכלים באופן מאורגן. באופן כזה אנחנו מאורגנים והסביבה ידידותית לצרכים שלנו. סביבה ידידותית מתבטאת גם במכשירים שיש לנו במטבח. עם מכשירים כגון מיקרוגל וטוסטר אובן נוכל לחמם אוכל במהירות. עם צ’יפסר ללא שמן, נוכל להנות ממאכלים אהובים כגון צ’יפס ועדיין לאכול אותם באופן בריא וללא שמן. באמצעות מסחטת פירות, נוכל להכין את מנת הפירות היומית שלנו ללא מאמץ. סביבה התומכת במאמצים שלנו לאכול נכון, תעזור לנו להשיג את מטרותינו.