יועץ נפשי

הדבר החשוב ביותר הוא להבין שיועץ נפשי הוא שם פשוט יותר וכללי יותר לייעוץ פסיכולוגי או לייעוץ פסיכיאטרי. הדבר החשוב ביותר לאנשים המחפשים יועץ נפשי הוא להבין במה מדובר וכיצד להיזהר מאנשים הטוענים שהם מספקים את השירותים של ייעוץ נפשי כשאין להם את הרקע והניסיון המתאים והדרוש.
חשוב: יועץ נפשי חייב להיות אדם שסיים את לימודי הפסיכולוגיה או הפסיכיאטריה וקיבל הסמכה ממשרד הבריאות לעסוק בטיפול בנפש. לא מדובר ביועץ כלכלי או מאמן שעבר הכשרה בחברה לא מוכרת, אלא באדם שאמון על התהליכים הרגישים ביותר ועלול להסב נזק חמור.

למה לי יועץ נפשי ?
החיים בישראל אינם פשוטים, הקשיים והאתגרים שניצבים לפנינו יום אחרי יום משפיעים עלינו. לכל אחד מאיתנו קרא שמכשול כזה או אחר גרם להתעוררות של שאלות באשר לעצמו. שאלות שבחלק מהפעמים אין לנו תשובות עליהן שאלות שלעיתים לא נעים לנו לשתף בהן אחרים, גם לא קרובים.
יש אנשי מקצוע, יועצים נפשיים שטוענים שלעידן האינטרנט השפעה מכרעת על התחום החברתי תרבותי. המשחק השתנה, האופן בו נרקמות מערכות יחסים, הם עם פחות מחיצות, וללא משמעות של זמן ומקום. גם שינויים אלה מערימים קשיים ומחשבות באשר לעצמנו. חלק מהתופעות שקשורות לעולם הנפש מועצמות בזכות המדיה החדשה. לדוגמא ידוע שהתאבדות הינה תופעה מדבקת, לדוגמא במידה ובבית ספר יהיה נער שחלילה יתאבד, חלק מהעבודה של יועץ נפשי של בית הספר וצוותו יהיה לוודא שאין נערים ונערות שבגלל מעשה ההתאבדות שקרה יחליטו גם הם לבצע את שרצו ולא העזו. כאשר ביפאן העלה אדם לאינטרנט בלוג שמצלם את התאבדותו, הדבר גורם לחשש מגל התאבדויות המוני.
חשוב להבין שהעובדה שהדוגמא קיצונית (התאבדות) לכולנו יש קשיים שיכולים להיפתר ולשפר את חיינו ולהפוך אותנו לאנשים מאושרים יותר, לשם כך עלינו לקבל ייעוץ והכוונה מיועץ נפשי.

מה ההבדל בין סוגי היועצים הנפשיים ?
יועץ פסיכולוגי – הינו פסיכולוג שמטרתו ליצור שינוי אצל המטופל לשיפור חייו, לגרימת אושר גדול יותר או אושר בכלל. אופן הטיפול הוא בעיקר שיחתי, באמצעות מפגשי שיח.
יועץ פסיכיאטרי – הינו רופא, פסיכיאטר, המטרות הן דומות אולם אופן הטיפול הוא רפואי – תרופתי.
יועץ נפשי או ייעוץ נפשי יכול להיעשות על ידי שילוב של טיפול פסיכיאטרי תרופתי ומפגשי שיח פסיכולוגים. העבודה נעשית בידיעת ובהכוונת שני היועצים שלפניהם מונחת אותה המטרה – שיפור חייו ואושרו של המטופל.

מה עושה יועץ נפשי או מה זה בעצם טיפול נפשי ?
יועצים נפשיים מטפלים במגוון רחב של בעיות וקשיים התנהגותיים ותפקודיים. לדוגמא אדם המפחד מטיסות ובמסגרת תפקידו כמנכ”ל עליו לנסוע לנסיעות עסקיות פעמים רבות בשנה. חרדת הטיסה שלו פוגעת בתפקודו כמנכ”ל מעבר לפגיעה בו עצמו. אשת קריירה מצליחה שסובלת מכפייתיות ופתאום העמיתים לעבודה מתחילים לשוחח על כך שהכל חייב להיות אצלה בצד ימין, שהיא תמיד מכינה את הקפה באותו האופן ושהיא לא שבה למשרדה באותה הדרך שבה יצאה ממנו. גם כאן ברור שהתנהגותה ותפקודה לקויים.

סוגי הבעיות שבהם ניתן לטפל באמצעות יועץ נפשי או טיפול נפשי :
•    כל סוגי המחלות הפסיכוטיות
•    דיכאונות וחרדה (כולל חרדת טיסות מהדוגמא הראשונה)
•    כפייתיות על כל סוגיה
•    הפרעות אופי והפרעות אישיות
•    פגיעה או הפרעה בתפקוד המיני
•    בעיות נפשיות הנובעות מגיל (גיל המעבר, הגיל המבוגר ועוד)
•    שיקום או טיפול לאחר טראומה גופנית או נפשית או שתיהן יחד
איזה סוגי טיפול קיימים בטיפול נפשי (יועץ נפשי) ?
•    טיפולים זוגיים, טיפולים קבוצתיים (פסיכותרפיה קבוצתית), טיפול נפשי אישי (פסיכותרפיה פרטנית)
•    היפנוזה
•    טיפולים תרופתיים
•    סרוגייט תראפי (מדובר בטיפול מיני שנעשה באמצעות בן זוג חלופי האמון על הטיפול ומונחה על ידי יועץ נפשי)
•    יש יועצים נפשיים שמשלבים גם שיטות ומוצרים מתחום הרפואה המשלימה.

דבר אחרון – דע שפעמים רבות תחלואה פיזית (מחלה, עייפות וכד’) מרמזים על מצב נפשי הזקוק לטיפול. עצתנו לך, לא להסס, לקבוע פגישה עם בעל מקצוע ולראות אם נכון שיסייעו לך.