יועץ שיפוץ

למה לי יועץ שיפוץ ?
לא מעט פעמים אנחנו שומעים בארוחות משפחתיות או עם חברים סיפור על ניסיון לבצע שיפוץ בבית, שבירה של קיר, הוספה של דק עץ יפה למרפסת, בנייה של עמדת מנגל בחצר ואפילו ניסיון לתלות אנקולים לווילון בתקרה שנגמרים במפח נפש: נקודת הקידוח הייתה בדיוק על הבטון המזוין שבשלד הבניין, עמדת המנגל לא מאוזנת ותחת אחת הרגליים גילינו שהקרקע רכה יותר והמנגל בתהליך שקיעה איטי, הקיר שרצינו לשבור התגלה בחציו גבס וחציו בנייה טרומית – בקיצור עכשיו נותר לנו לפנות למקצוען – יועץ שיפוץ או בשמותיו המגוונים, שיפוצניק, קבלן שיפוצים וכד’.
אז מה בעצם עושה יועץ שיפוץ?
יועץ שיפוץ יהיה אדם שהינו בעל מקצוע בתחום הקבלנות והנדסת בניין. חשוב לבדוק שהתעודה אכן מתאימה לסוג העבודה הנדרשת, גם בין הקבלנים המוסמכים יש סיווגים שונים המעידים על סוגי עבודה שונים שדורשים הסמכות שונות.
יועץ שיפוץ הוא האדם שיכול לקחת את הבקשות שלך, הרעיונות שלך ולהפוך אותם לברות ביצוע בנכס או במקום שהינך מעוניין לשפץ ולשנות.

איזה סוגים של עבודות שיפוץ מצריכים יועץ שיפוץ ?
א.    שיפוץ כללי של נכס, דירה או בית
ב.    שיפוץ פנימי, החל משבירת קיר, דרך חלוקה לחדרים ועד לחלוקת דירה לשתי דירות
ג.    עבודות אינסטלציה וצנרת, עבודות ריצוף, דק וכד’
ד.    סגירת מרפסת
ה.    חיפוי קירות וצבע (צביעה כללית, צביעה וסיוד)
ו.    שיפוץ מטבחים, חדרי רחצה
ז.    שיפוץ משרדים, חלל משותף (אופן ספייס), שיפוץ בתי עסק וחנויות
ח.    עבודות גבס ושיפוץ בגבס
חשוב לציין שבמסגרת זאת חשוב לבדוק לא רק את הניסיון בבנייה אלא גם בעבודות הריסה ופינוי, לבדוק את אופי השירות, דבר שהינו חשוב ביותר בבית מגורים משותפים, הרי לא תרצו שהשיפוץ שלכם יגרום לכל השכנים לבוא אליכם בטענות.
כאשר מדובר בדרישות מיוחדות החורגות מעבודות השיפוץ הרגיל רצוי להיוועץ עם יועץ שיפוץ ולבדוק אם הוא מכיר ובעל ניסיון בתחום זה. למשל שיפוץ דירת מגורים שבה יש אדם שנעזר בכיסא גלגלים (גובה השיפוע חייב להיות כזה שיאפשר את התנועה באופן פשוט וללא הגבלה, כך גם דלתות חדרי הרחצה והשירותים). אם מדובר בנכס של אדם הסובל מעיוורון או בכלל בקשות חריגות ומיוחדות.

כיצד אדע שיועץ השיפוץ שבחרתי הוא מקצוען?
ששת כללי האצבע לבחירת יועץ שיפוץ
א.    תמיד בקש לראות הסמכה או תעודה מיועץ שיפוץ שמעידה על הסמכתו: תעודת קבלן, תעודת מהנדס בניין או כל תעודה אחרת שמאושרת על ידי משרד התעשייה והמסחר או משרד המשפטים.
ב.    בקש דוגמאות לפרויקטים בהם היה מעורב או אותם ניהל יועץ שיפוץ שבחרת. חשוב שיהיו אלה פרויקטים מהזמן האחרון ולא מלפני עשור.
ג.    בקש לשוחח עם לקוחות מהפרויקטים עליהם דיבר ובאמצעותם תלמד על איכות העבודה, הזמינות של יועץ השיפוץ ללקוחותיו ומידת שביעות הרצון הכללית.
ד.    בקש הצעת מחיר מסודרת בכתב, עם פירוט עלויות, חומרים וכד’.
ה.    בדוק מי יבצע את העבודה, האם מדובר בצוות של יועץ השיפוץ או בצוותים שהוא שוכר בעבור השירותים האלה.
ו.    שאל הכל – אל תתבייש.
טיפ מצוות פורטל יועץ – קח את הזמן, בצע סקר שוק, תדאג לפחות לשלוש הצעות מחיר, תיפגש עם הנציגים, שאל את השאלות והמתן עם ההחלטה שלושה ימים.