דולה – יועצת לידה

מה היא דולה?
דולה היא אישה שתפקידה ללוות את האישה בעת ההיריון, במהלך הלידה ואף קצת לאחריו. חשוב לציין שדולה אינה אחראית לצד הרפואי של ההיריון, כי אם לצד הרגשי אשר אליו יכולים להתווסף גם אלמנטים נוספים.

תפקידה של הדולה בטרם הלידה
דולה הינה יועצת לידה אשר באמצעות שיחות עם האם והאב מבינה מה היא החוויה שהם רוצים לחוות בעת הלידה ועוזרת להם לממש חוויה זו. כאשר מדובר בלידה ראשונה דולה עוזרת להורים הצעירים להבין את העומד לעבור עליהם הן מבחינה פיזית והן מבחינה רגשית. מטרתה של הדולה הינה להפוך את הלידה לחוויה טבעית וחיובית לאם ולמלווים אותה.

תפקידה של הדולה בעת הלידה
תפקידה של הדולה בעת הלידה הינו ללוות את היולדת ואת בן הזוג להוות מתווכת בין האם לבין הצוות הרפואי ולהסביר את המתרחש סביב האם במטרה להשאיר אותה רגועה ובטוחה. הדולה עוזרת גם לבן הזוג להוות גורם תומך לאם ולהוות שותף מלא לתהליך.

הדולה יודעת לתת מענה לצרכי האם שאינם צרכים רפואיים. כך, לעיתים קרובות דולה תוכל לסייע באמצעות הרגעת הרגשות, מיקוד תשומת הלב על החיובי ודאגה לאווירה נעימה. יועצת לידה גם דואגת לפן הפיזי באמצעות מסאג’ ועיסוי במקומות כואבים במטרה להקל על הכאב ולהרגיע. לעיתים קרובות דולה תביא אביזרים נוספים לחדר הלידה כגון שמנים, ניחוחות ומוזיקה במטרה להפוך אותו למזמין וביתי יותר.

תפקידה של הדולה לאחר הלידה
לאחר הלידה הדולה תעזור בהנקה הראשונה, תדריך על הצורה הנכונה להניק והקשיים הצפויים. הדולה תעזור להתכונן לחיים החדשים עם תינוק בבית דבר ההופך את הדולה גם ליועצת הנקה או יועצת שינה לתינוקות. אכן, דולות רבות הינן גם יועצות בתחומים אלו וכך יכולות לתת הורים הטריים שירות מלא ומקיף על החודשים הראשונים לאחר הלידה.

חשוב לציין שתפקידה של הדולה אינו להחליף את בן הזוג התומך ביולדת. במקום זאת, תפקידה של הדולה לעזור גם לבן הזוג להכיר את התהליך ולדעת כיצד עליו לסייע, ולמה לצפות בחדר הלידה.

הדולה הופכת את חווית הלידה של ההורים לחוויה מלאה ומשותפת, אשר תשאיר זכרונות חיוביים ונעימים מתקופת ההריון והלידה.