חשבונית מס

מה היא חשבונית מס?
חשבונית ס הינה למעשה הדרישה לתשלום לאחר סיפוקו של שירות או מוצר. כידוע לחשבונית מס עותק מקור ועותק העתק. בחשבונית מס חשב שיופיע פרטים ספציפיים: תאריך העסקה, שם העסק, מספר עוסק מורשה, כתוב וטלפון, פרטי הלקוח (הדבר אינו נכון בכל סוגי העסקה, למשל בקופה, או כאשר מדובר בעסקה חד פעמית ללקוחות אקראיים), פרטי העסקה (המוצר, סכום לתשלום וכדומה)

מדוע חשוב להשתמש בחשבונית מס?
משמעותה של חשבונית מס הינה שהאדם המקבל את החשבונית שילם את המע”מ שנגזר מהעסקה. הקונה המקבל את העותק המקורי של החשבונית יוכל לדרוש ברשויות המע”מ את סכום המע”מ בחזרה. על מנת שדבר זה יתרחש, על גב החשבונית צריכים להיות גם פרטי הקונה. ללא הצגת חשבונית לא ניתן לקבל החזר כספי ל סכום המע”מ מרשויות המס.

ביטול חשבונית מס
כאשר בחשבונית מס ישנו מידע שגוי – בין אם מדובר בסכום העסקה, שם הלקוח או מידע שגוי אחר – ניתן לבטל את החשבונית. כדי לבטל חשבונית יש לכתוב “מבוטל” על עותק המקור באופן בולט וברור ולהוציא חשבונית חדשה. חשוב להדגיש שניתן לעשות זאת רק על חשבונית מס המקור ללא עותק המקור לא ניתן לבטל את חשבונית המס.

חשבונית מס ממוחשבת
מאחר והשימוש באינטרנט ובתוכנות דואר הופך ליותר ויותר מקובל, הרי שכיום, תחת עמידה בתנאים ספציפיים גם חשבוניות אלקטרונית נחשבות לעותק מקור של חשבונית מס. את חשבונית המס ממוחשבת יש לשמור 7 שנים, ממש כמו חשבונית מס לכל דבר. חשוב לציין שברגע שחשבונית המס מודפסת, הרי שחשבונית המס האלקטרונית כבר לא נחשבת לעותק המקור.

התנאים בהם על חברות לעמוד על מנת להיות מסוגלים להנפיק חשבונית מס ממוחשבת הם:

  • להודיע פקיד השומה של החברה שהחברה מעוניינת לעבור לשיחת חשבוניות מס ממוחשבות
  • להיות בעלים של חתימה דיגיטלית שהינה חלק אינטגראלי מהחשבונית עצמה. חתימה דיגיטלית כזו אינה ניתנת לזיוף או ההעברה.
  • הלקוחות מוכרחים לתת אישור לקבלת חשבונית מס ממוחשבת

על מנת לבדוק שהינכם עומדים בכל התנאים להוצאת חשבונית מס רגילה או ממוחשבת חשוב להתייעץ עם יועץ מס.