עוסק מורשה

מה הם הקריטריונים לעוסק מורשה?
ישנם בעלי מקצוע המוכרחים להצהיר על עצמם כעוסק מורשה כגון: רופאי שיניים, בעל בתי ספר לנהיגה, גני ילדים ובתי ספר, מתווכי מקרקעין, כתבנים, קצרנים, בוני תפאורה, יועצים מסוגים שונים כגון יועץ ארגוני, יועץ לניהול, יועץ מס. גם מהנדסים, מתורגמנים, פסיכולוגים, רופאים, פיזיותרפיסטים ורבים אחרים מוכרחים להכריז על עצמם כעוסק מורשה.

בנוסף, עוסק מורשה הוא אדם אשר מחזור העסקאות השנתי שלו עולה על 74,972 (נכון ל2011, הסכום מתעדכן מידי שנה). עוסק מורשה לוקח מע”מ על עסקאותיו ולכן יכול להוציא חשבונית מס ללקוח, כמו כן עוסק מורשה יכול לקזז את המע”מ בגלל הרכישות וההוצאותה שוטפות שלו. עוסק מורשה מדווח למס הכנסה שש או שתיים עשרה פעמים בשנה על מחזור העסקאות שלו ועל המע”מ של עסקאות אלו (בהתאם למחזור השנתי). בנוסף עוסק מורשה מדווח גם על מע”מ בגין רכישות והוצאות שוטפות שלו (מע”מ תשומות). הסכום להחזר הוא ההפרש ביניהם.

התדמית של עוסק מורשה עוסק מורשה
לעוסק מורשה תדמית טובה מאחר ומדובר בהכרזה שמחזור העסקאות השנתי הינו גדול יותר ולכם ישנם יותר רווחים ויותר לקוחות. לקוחות פוטנציאלים מעדיפים בדרך כלל עבוד עם חברות גדולות יותר. עוסק פטור נחשב לעסק קטן ולכן חברות גדולות יהססו לפני ביצוע עסקה עימו. עם זאת, חשוב לשים לב שלעוסק פטור יתרונות אחרים.

מול מי צריך לעבוד עוסק מורשה?
עוסק מורשה צריך לעבוד מול מע”מ (מס ערך מוסף). מע”מ נותנים מספר תיק, פנקס דיווח ותעודת עסק מורשה. כמו כן יש לעבוד מול מס הכנסה על מנת לדווח באופן רציף על המחזור העסקאות. חשוב מאוד לא לשכוח להירשם גם מול ביטוח לאומי.

מדוע כדאי להיות יועץ מורשה?
ליועץ מורשה יש מספר ייתרונות על פני עוסק פטור. ייתרון אחד הוא התדמית של עוסק מורשה היא תדמית טובה יותר מאחר ומדובר בעסק שמוכן ורוצה להיות לבעל מחזור עסקאות גדול ולכן משדר ביטחון ויכולת. ייתרון שני של עוסק מורשה הוא היכולת לקזז מע”מ בגין עסקאות ובגין רכישות של הוצאות שוטפות. היכולת לקזז מע”מ מהווה ייתרון גדול מאחר וחברות גדולות יעדיפו לעבוד מול עסק אשר יש ביכולתו להוציא חשבונית מס ולקזז מע”מ. הייתרון השלישי הינו כמובן העובדה שאין מגבלה על מחזור העסקאותה שנתי, הדבר מאפשר פתיחות לרעיונות של גדילה וצמיחה ואין צורך להגביל את העסק לעסקאות קטנות יחסית.