יועץ אסטרטגי

תפקידו של יועץ אסטרטגי הינו לשפר את העסק תוך התבוננות על התמונה הכוללת ובלי התמקדות במחלקות ספציפיות של העסק.

יועץ אסטרטגי- מטרות לטווח ארוך
הדבר הראשון שיועץ אסטרטגי עושה הוא כמובן להבין מה הוא החזון, הייעדים והמטרות של החברה. לאחר שהמטרות ארוכות הטווח ברורות יש לדעת מה הם הערכים בהם מחזיקה החברה והאופן בו היא ממותגת כדי לדעת מה היא הדרך הטובהיועץ אסטרטגי ביותר להגשים את החזון באופן שמותאם לחברה. יש דרכים רבות להגיע לאותה מטרה, אך הדרך עצמה צריכה להתאים גם היא לחברה. בחינת המסלול הנכון ביותר להתקדמות והתפתחות מותווה על ידי מחקר, לימוד ואבחון של העסק עצמו, עסקים מתחרים, השוק והצרכנים עצמם.

יועץ אסטרטגי – מטרות לטווח קצר
מחקר מעמיק זה ייתן את הכלים ההתחלתיים באמצעותו יעוץ אסטרטגי יתחיל לבנות את התוכנית האסטרטגית להתאמת המוצר לשוק וללקוחות. התוכנית האסטרטגית תכוון להגשמת המטרות והיעדיים הסופיים, אך כמובן שיהיו לה גם מטרות קצרות טווח. מטרות אלו הן מטרות ביניים, אשר מאפשרות פירוק של התהליכים שיש לעשות, לתהליכים קצרים יותר וברי השגה. נקודות אלו מהוות גם מקומות בהם יש לבחון את התוכנית האסטרטגית מחדש ולוודא שהשינויים בשוק לא מצריכים שינוי גם בתוכנית האסטרטגית. יועץ אסטרטגי מוצלח יודע שהשוק משתנה חדשות לבקרים ולכן בונה תוכנית אסטרטגית גמישה, אשר יודעת להשתנות ולהתפתח כאשר עולה הצורך.

אינדווידואליזם לעומת שיתוף פעולה
לא כל מנכ”ל יודע שלקבל את עזרתו של יועץ אסטרטגי. מנכ”לים אשר פועלים על פי אינסטינקטים או שדרך הפעולה שלהם הינה מאוד ריכוזית, ייתקשו לקבל סיוע מיועץ אסטרטגי. ייעוץ אסטרטגי דורש תכנון לטווח ארוך, דבר שלא יתאים למנכ”ל אינסטקטיבי. ייעוץ אסטרטגי גם דורש שיתוף פעולה עם היועץ עצמו, עם מחלקות שונות ועם בכירים בחברה, דבר שבהחלט לא יתאים למנכ”ל ריכוזי.

למי מתאים יועץ אסטרטגי
יעוץ אסטרטגי יכול להתאים לעסקים בכל שלביהם. עסקים במצוקה יוכלו לחזור ולעמוד על הרגלים עם יועץ אסטרטגי אשר מגיע עם עין אובייקטיבית ורעננה, אשר יכולה למצוא דרכים לתקן ולשפר את התליכי החברה. עסקים אשר מרוויחים אך חושבים שיוכלו להרוויח יותר, כמו גם עסקים בשוק שעובר שינויים או עסקים שמושפעים מחקיקה חדשה יוכלו להעזר ביועץ אסטרטגי.