יועץ קרקע

מהו יועץ קרקע?
ישנם תחומי ייעוץ המוכרים לרובנו מחיי היומיום, כאלו שגם אם לא היה לנו צורך בהם באופן אישי ידוע לנו כי הם קיימים וברור לנו לצורך מה נועדו. תחומי ייעוץ שכאלו יכולים להיות ייעוץ לשוני, סטיילינג (או ייעוץ יופי), יעוץ בדבר בחירת כיוון קריירה ועוד. לעומתם, ישנם תחומי ייעוץ בהם לא נתקלנו מעולם, וקיימת אף סבירות שלא ניתקל, אלא אם כן נחליט להיות מעורבים בפרויקט המצריך את תחום ההתמחות הספציפי שלהם דווקא.

אחד מתחומי הייעוץ הללו הוא ייעוץ קרקע, הנדרש כאשר מתחילים פרויקט הקשור בבניית בית, או בניין. חשוב לציין שאין מדובר במקרה בו קונים בית מידי קבלן או מידי הדירים הנוכחיים שלו, אלא במקרה בו משנסים מותניים ומחליטים להיות מעורבים בפרויקט של בניית בית באופן עצמאי.

יועץ קרקע בשלבים ההתחלתיים של הפרויקט
למרות שניתן לערב יועץ קרקע גם בשלב מאוחר יותר, ההמלצה היא לעשות כן כבר משלב בחירת המגרש לצורך הבנייה. חברה או אדם פרטי שיחליטו לדלג על כך, עלולים למצוא את עצמם במצב בו עלות פרויקט הבניה אליו התחייבו על פני מיגרש מסוים, עולה פי כמה וכמה מעלות שירותי הייעוץ עבורם לא רצו לשלם.

יועץ קרקע יבחן את המגרש ויגיש חוות דעת לגבי עלות הביסוס של המבנה, כלומר איך יראו היסודות הנדרשים לצורך הקמת מבנה יציב על הקרקע המסוימת הזו. כאמור, במקרים מסוימים עלות הביסוס עלולה להיות גבוהה באופן שהופך את הפרויקט ללא כדאי מבחינה כלכלית.

תפקידיו של יועץ קרקע
על מנת לבחון את הקרקע ואת הביסוס שיידרש למבנה המוקם עליה, נעזר יועץ קרקע במספר כלים ושלבים, לכן כדאי לוודא איתו בעת הגשת הצעת המחיר על ידו כי היא אכן כוללת את כל השלבים הללו. הייעוץ מתבסס על מספר קידוחי הניסיון המבוצעים ברחבי המגרש, לכן כדאי לוודא את כמות הקידוחים שתבוצע ואת עומקם. נוסף על כך כדאי לברר את עלות ביקור היועץ בזמן הנחת היסודות למבנה והאם בכוונתו לבצע בדיקת החדרה תקנית, שכן חלק מיועצי הקרקע מנסים להימנע מהכללת בדיקה זו. יועץ קרקע מקצועי ואמין יספק ייעוץ לאורך כל התהליך עד אשר מתקבלים האישורים הדרושים לבניית הבית בפועל.

יועץ קרקע לעסקים
כאשר בעל עסק מעוניין לבנות מבנה חדש עליו לבדוק את הקרקע בצורה מקיפה ביותר. ייעוץ עסקי לקרקע יאפשר לבעל העסק לקבל תמונה מקיפה אודות סוג הקרקע עליה הוא בונה, ולקבל שירותים הנדסיים מקיפים הכוללים הנחיות מפורטות לגבי הביסוס והתמיכה הנדרשים למבנה, פיקוח על תהליך הביצוע, חקירת תשתית וניתוח אפשרויות ביסוס שונות לפי ממצאי הקרקע.