ניהול סיכונים

מה זה ניהול סיכונים?
ניהול סיכונים הוא תהליך שמטרתו לזהות ולאתר גורמי סיכון, מכשולים ומפגעים אשר עלולים להזיק לפרוייקט ברמת חיי אדם, זמן, כסף או תדמית. ניהול סיכונים הוא תהליך אשר צריך להתנהל בכל פרוייקט בין אם מדובר בעסק כלכלי, בהפקת אירוע, או כל דבר אחר. ניהול סיכונים מטרתו לזהות את נקודות החולשה של כל פרוייקט, לזהות את ההשלכות של אירוע מסויים שיכול להתרחש ולראות כיצד ניתן למנוע את התרחשותו או לנטרל את השפעותיו במידה ויתרחש.

חוק מרפי- מה שיכול להשתבש אכן ישתבש
ניהול סיכונים עובד תחת המנטרה “מה שיכול להשתבש אכן ישתבש”, מסיבה זו אם כי בניהול סיכונים עובדים כדי למנוע התרחשות לא רצויה הרי שגם עובדים במטרה לדעת איך להתמודד עם התרחשות זו באופן הטוב ביותר. ניתן לעשות זאת על ידי הכנה של המערכת הן מבחינת כח האדם והן מבחינה טכנולוגית ולוגיסטית להתמודד עם הבעיה. בנוסף ניתן לעשות זאת על ידי ניסיון לנטרל גורמים אחרים אשר יחריפו את הבעיה והיה ותתרחש.
ניהול סיכונים טוב לא יעלים עין מבעיות אלא יחשוב על המקרה הגרוע ביותר וינסה לבנות תוכנית פעולה להתמודדות עם מקרה זה.

ניהול סיכונים בעסק פיננסי

יועץ פיננסי לעסק עוסק בניהול סיכונים כאשר הוא מנסה לקבוע כמה יכולה חברה להתרחב, כמה הלוואה כדאי לה לקחת וכדומה. ניהול סיכונים אינו אומר שנמנעים מסיכונים, אולם משמעות הדבר הינה שלוקחים סיכון אחרי שברורות הסכנות בו, ולאחר שהכנו דרכים להתמודדות במקרה והרע מכל מתרחש. ניהול סיכונים בעסק פיננסי דואג גם לניהול פיננסי ותכנון פיננסי אך גם לדברים רבים נוספים. העסק חייב לקחת בחשבון התייחסות לפרוייקטים אשר עלולים לפגוע בחיי אדם ולבדוק כיצד למנוע תאונות. כאשר העסק בוחר להיכנס לתחום בו ישנה שאלה מוסרית או התנגדות רבה לתחום עליו לדעת מה הדבר עלל לעשות לתדמיתו ולקחת זאת בחשבון.

ניהול סיכונים- סוף מעשה במחשבה תחילה
בכל מקרה חשוב לראות שניהול סיכונים מתחיל עוד בשלב התכנון של הפעולה. רק לאחר חשיבה מרובה וניסיון לצפות את כל הבעיות האפשריות ודרכי פעולה לפתרון אפשר להתחיל לפעול. אך ניהול סיכונים לא מסתיים ברגע זה. כמו בתוכנית עסקית חשוב לרענן את תוכנית ניהול הסיכונים באופן תדיר ביחס לשינויים דהתרחשו, אירועים שקרו וחידושים בשוק, בעסק ובמטרות התוכנית העסקית.