תכנון פיננסי

כאשר באים לעשות תכנון פיננסי חשוב להיות מאורגנים ומסודרים ולכן יש כמה צעדים אחריהם חשוב לעקוב.
מטרתו של תכנון פינססי הוא לאפשר לך להחליט ואף לדעת מראש האם יש לך מספיק כסף להרחיב את העסקך,להחזיר הלוואות, לתת בונוסים לעובדים ועוד. אם ברצונך לעשות דברים אלו ואין ביכולתך לעשות זאת בנתיים, תכנון פיננסי יסייע לך להשיג מטרות אלו.

מה התהליך שיש לעשות בעת תכנון פיננסי?
תכנון פיננסי – שלב ראשון
הדבר הראשון שיש לעשות בעת תכנון פיננסי הוא כמובן לאסוף את כל הנתונים הרלוונטיים. עליך להתבוננן במסכמים מהבנק, תלושי משכורת, החזרי הלוואות, נכסים קיימים ועוד. הצעד הראשון בתכנון פיננסי הוא לסדר את כל המסמכים והתנתונים הרלוונטיים באופן נגיש המשקף את החשיבות ותדירות השימוש בכל מסמך. חשוב שלכל נתון, מידע ומסמך יהיה גיבוי והעתק. בצורה זו נעשה ניהול פיננסי חכם, עקבי ומדוקדק.

תכנון פיננסי- שלב שני
הדבר השני שיש לעשות הוא להציב מטרות וסדרי עדיפויות. אם המטרה היא לפתוח סניף חדש לעסק, להוציא את כל העובדים לחופשה או לכסות הלוואה, יש להציב את המטרה ואז לזהות את הדרכים בהם ניתן להגיע אל המטרה. חשוב שהמטרה תשקף מטרות לטווח ארוך. התמודדות עם היום יום והשגרה עלולים לגרום לכך שתאבד את התמונה הגדולה. מסיבה זו חשוב להפריד בין מטרות לטווח קצר לעומת מטרות לטווח ארוך.

לאחר שקבעת את המטרה לטווח ארוך כדאי לפרק אותה למטרות ביניים לטווח קצר אשר יסיעו לך לממש את המטרה ארוכת הטווח. בנוסף חשוב שלצד כל מטרה תרשום את התאריך בו המטרה צריכה להיות מוכנה, וכמה אתה מעריך שיהיה צורך להשקיע בכל מטרה. הגדרה מסודרת של זמנים ותעריפים תעזור לך להתכוונן באופן מסודר יותר להשגת המטרה.
חשוב לוודא שהזמנים והתעריפים הינם ראלים ובהתאם ליכולות העסק. מסיבה זו חשוב לערוך מעקב תמוד של הכנסות והצואות ולראות כיצד ניתן להשיג את המטרות.

תכנון פיננסי – שלב שלישי
לאחר שברור מה מצב העסק יש לבחון את הדרכים בהם ניתן להשיג את המטרות. בשלב זה חשוב לנסות ולחזות את כל הסיכונים והבעיות שעלולות לעלות ופתרונות אפשריים. במילים אחרות חשוב לעשות ניהול סיכונים.

תכנון פיננסי – שלב רביעי
לאחר שאתה מודע לכל הנתונים המשפיעים על מצבך והסיכונים האפשריים קבע אסטרטגית פעולה. ראה מאיפה אתה יכול לקצף, היכן ניתן להרוויח יותר וכמה מסך כל הרווחים אתה מקצה לפרוייקט החדש.
בכל מקרה, כאשר עושים תכנון פינססי כדאי מאוד להתייעץ באיש מקצוע, יועץ פיננסי לעסק, אשר לו הכלים לעשות תכנון פיננסי מדוייק ומקצועי.