יועץ סביבה

בתחומים מסוימים קיימים היום תחומי ייעוץ עסקי שלא היו קיימים בעבר. השינוי יכול להיות קשור בשינויים הטכנולוגיים המתרחשים במהירות ומוטמעים בעבודה השוטפת של חברות שונות על מנת לייעל תהליכים ולהוזיל עלויות, או בטרנדים המוצפים למרחב השיח הציבורי ומשם מחלחלים גם אל התנהלות חברות וגופים עסקיים הקשובים להלכי הרוח של לקוחותיהם ומנסים להתאים את עצמם למתרחש.

תפקידים כאלו קל לזהות בתחומים רבים, למשל עידן האינטרנט הביא איתו את תחום מעצבי האתרים ויועצי השיווק במדיה דיגיטלית. תופעת הרשתות החברתיות הולידה את תפקיד הבלוגר האחראי להפצת תוכן פרסומי של החברה ולקדם את נוכחותה ברשתות אלו. המודעות הגוברת וההולכת לחשיבות ההתחשבות בגרמי איכות הסביבה גררה אחריה תחום יעוץ חדש גם היא – יועץ סביבה.

ארגונים חברות וגופים בהם פועל יועץ סביבה
מעבר לטרנדים ארכיטקטוניים הקשורים לעיצוב החלל הפנימי מבחינה אסתטית האופנתיים כיום, קיים גם תחום חדש הנקרא “בנייה ירוקה”. יועץ סביבה המתמחה בנושא זה יכול לייעץ כיצד לתכנן בניין מגורים על מנת להקטין ככל האפשר את צריכת האנרגיה של דייריו העתידיים לצורך חימום וקירור החלל, תאורה ומיזוג אוויר.
הדבר נעשה על ידי התחשבות בנוף המקיף את הפרויקט העתידי, כיווני הרוח אליהם מופנים חללים שונים בבית המשמשים לצרכים שונים לפרקי זמן משתנים במהלך היום. כך, ניתן לתכנן את המבנה שזרימת האוויר דרך החללים תהיה מרבית וטבעית, תאורה טבעית מבחוץ תשמש את הדיירים אך לא תחמם את המבנה בחודשי הקיץ על מנת לחסוך בהוצאות הקירור, ועוד ועוד. עם העלייה במספר הפרסומים האקדמיים המסבירים את חשיבות הבניה הירוקה לאיכות החיים של דיירי המבנה, עולה גם חשיבותו של יועץ סביבתי מקצועי לחברה.

תפקידים נוספים של יועץ סביבה
תחת אותה הכותרת, קיימים גם תפקידים אחרים אותם ממלא יועץ סביבה. למשל, בחברות המנסות לצמצם את הפגיעה במשאבים הטבעיים או הזיהום הסביבתי הנוצר בתהליך הייצור שלהן, יועץ סביבתי שכזה יכול לייעל את התהליך ולתכנן אותו בצורה אופטימלית. גם חברות המבקשות לאמץ אג’נדה “ירוקה” על ידי הגדלת היקף המחזור שלהן או שימוש במוצרים ירוקים יותר בתהליך עבודתן השוטף יש מקום ליועץ סביבה.