שוק ההון

מה הוא שוק ההון?
שוק ההון הוא שוק לניירות ערך – מניות ואג”ח. בשוק ההון יכולות חברות לגייס הון מהציבור.
שוק ההון מפגיש בין חברות הזקוקות למימון ובין אנשים המעוניינים להשקיע את הונם במטרה לייצר רווח. שוק ההון משחק תפקיד חשוב מאוד בעסק, זה הוא המקום בו מנהל העסק את תזרים המזומנים של העסק, מגייס הון חיצוני ואף לוקח הלוואות. חברה יכולה גם להשקיע חלק מהרווחים שלה בחברות אחרות באמצעות שוק ההון. מעורבתו של עסק בשוק ההון והצלחתו שם הוא אחד המדדים העיקריים באמצעותו נקבע מעמד העסק.

כדי ששוק ההון יתפקד כראוי חשוב שתיהיו בו ניירות ערך במגוון רחב וכמויות גדולות. בנוסף חשוב שיהיו בו אנשים המוכנים להשקיע וחברות אשר צריכות הון חיצוני. חשוב שבשוק ההון יהיו מתווכים פיננסיים אשר יקשרו בין החוסכים לצרכנים.

השפעות על שוק ההון
שוק ההון מושפע מכל המתרחש בעולם העסקים והכלכלה. משמעות הדבר הינה שהתפטרותו של מנכ”ל, פגם בקו ייצור, או שביתה בחברה מסויימת יכולים להשפיע על שוק ההון, הן על החברה בה הדבר מתרחש והן חברות אחרות אשר נמצאות בקשר איתה או מתחרות בה.

בנוסף שוק ההון מושפע גם מדברים אשר אינם קשורים ישרות לעולם העסקים אך מושפעים ממנו. אסון טבע באזור מסויים בעולם יביא לנפילה בערך של חברות מאזור זה, או יכול לפגוע בחברות אשר יש להם באזור זה מפעלים או מחסנים. ארוע ביטחוני או חוסר יציבות פוליטית משפיעים גם הם על שוק ההון ויכולים להביא לירידות משמעותיות בערך חברות שונות.

עסקים גדולים היום מוכרחים להיות מעורבים בשוק ההון, הן על מנת לחזר אחר משקיעים והן כדי לעקוב אחר מתחרים ולהיות כל הזמן בתודעת הציבור. כדי להשתלב בשוק ההון באופן מקצועי יש לקחת יועץ כלכלי לעסק שהינו מקצועי ומומחה בתחומו ובשוק ההון בפרט. על מנת לתת ייעוץ כלכלי בנוגע לשוק ההון יש להיות מעורבים בכל המתרחש בשוק ההון. מאחר ומדובר בשוק המשתנה תדיר יש להתעדכן באופן שוטף בשינויים המתרחשים. על מנת להבין את השינויים המתרחשים והשפעתם על העסק יש צורך בהכרות עם העסק השוק, תנועות השוק והתחום הלכלכלה כולו. מסיבה זו יועץ כלכלי לעסק הינו אחד הדברים החשובים לחברה ולעסק.