פשיטת רגל

מה היא פשיטת רגל?
פשיטת רגל היא מצב משפטי המכיר בכך שאדם אינו יכול לעמוד בחובותיו הכספיים. ברוב המקרים אדם או חברה יכריזו על פשיטת רגל כדי להגן על עצמם מהאנשים או הגורמים להם הם חייבים כסף.
כאשר אדם מכריז על פשיטת רגל ייתכן ויוכל להתחיל מחדש. לעיתים קרובות השלטונות והנושים יחלקו את מה שכן יכול החייב להחזיר ביניהם, אם כי כמובן הסכומים שיקבלו לא יגיעו לגובה החוב המקורי.

מול מי מתמודדים בעת פשיטת רגל
הגורם האחראי בישראל על פשיטות רגל הוא משרד המשפטים. מאחר והמדינה, דרך משרד האוצר יכולה להיות אחד מהגורמים להם חייב האדם כסף, הרי שמשרד האוצר לא יכול להיות מעורב בתהליך ההכרזה על פשיטת רגל.

תהליך פשיטת הרגל
תהליך פשיטת הרגל מתחיל בכך שבית המשפט מחייב את פושט הרגל לעשות כינוס נכסים – כלומר, העברת כל נכסי האיש שעבר פשיטת רגל אל קופת הכינוס. הנכסים הנמצאים בקופת הכינוס מחולקים בין הנושים ובין כל הגורמים להם חייב פושט הרגל כסף בהתאם לקדימויות שקובע בית המשפט. בתקופה זו מי שעבר פשיטת רגל אינו יכול לעשות בפעילות עסקית או לצאת מהארץ.
לאחר כמה חודשים כאשר נראה שלפושט הרגל אין יותר נכסים ואין טעם להמשיך את התהליך מסתיים תהליך פשיטת הרגל והחובות נמחקים. בשלב זה מוסרות גם ההגבלות על פושט הרגל וביכולתו לצאת מהארץ ולפתוח בפעילות עסקית חדשה.

כיצד להימנע מפשיטת רגל?
פשיטת רגל אינה תהליך נעימה והיא משאירה את פושט הרגל ללא דבר. מסיבה זו חשוב להתנהל באופן נכון ומחושב בגזרה הכלכלית והעסקית. האופן לעשות זאת הינה להקפיד על כך שיהיה יועץ כלכלי לעסק אשר יוכל להתריע מפני לקיחת סיכונים מיותרים וידע לעקוב אחר בעיות כלכליות בפניהם עומד העסק.
כדי להימנע מפשיטת רגל יש לתכנן היטב את הצעדים העסקיים והכלכלים שנעשים בעסק. מסיבה זו יש צורת להכין תוכנית עסקית מפורטת עוד בטרם תחילת הפעולה העסקית. לקיחת אמצעי זיירות אלו הינם התחלה טובה כדי להימנע מפשיטת רגל.